אומץ אמונה ואופטימיות


לטעת אומץ אמונה ואופטימיות בילד הם הא' ב' בתפקיד ההורי. להכין את הילדים לחיים האמיתיים כדי שהם יסתובבו בעולם עם התחושה שהם יכולים להתמודד עם כל אתגר או קושי ובזמן אמת לא ימנעו אלא יקחו בשתי ידיים ויראו בו שיעור ללמוד זהו האתגר ההורי.                                                

קרה לכם שמצאתם את עצמכם נמנעים או מוותרים על משימה כל שהיא?  מדוע זה  קורה? התשובה היא כי שכדי להתמודד  נחוצים כוחות.  נדרשים אמונה האומץ והאופטימיות.היכן כל הכוחות האלו שצריכים אותם כדי להתמודד? אז זהו שאת הכוחות האלו מקבלים תוך כדי החיים. תוך כדי התנסויות יומיומיות מהגיל הרך. ככל שיהיו יותר התמודדויות כי נהיה יותר חזקים להתמודד איתם. לא סתם נאמר "מה שלא הורג מחשל"

האם הילד שלכם מסוגל להתמודד לבד או שזקוק לעזרה חיצונית?  האם יכול לבד או תלוי בכם?

אם אתם שומעים יותר מדי פעמים את המשפטים "אמא תעזרי לי" "אמא קשה לי" "אני לא יכול" אתם ככל הנראה הורים לילדים שעוד ביטחון עצמי ואמונה בעצמם יכול מאד לעזור להם.         

איזה מן ילדים הייתם רוצים? המתמודדים או התלויים בכם?

האפשרות הטובה יותר היא כמובן למצוא בתוכנו את הכוחות להתמודד. מה שהילדים, כמו המבוגרים, זקוקים לו הם האומץ האמונה והאופטימיות. שתהיה המוטיבציה הפנימית ולא יהיו תלויים בשום גורם חיצוני. בתהליך הדרכת ההורים מקבלים ההורים דרכים לפיתוח הביטחון העצמי של ילדיהם כדי שיהיו מוכנים לחיים האמיתיים שמחוץ למשפחה החמה והתומכת.

נראה לכם אפשרי שילדים יתמודדו לבד עם הקשיים שלהם? התשובה היא כן! אך ישנו תנאי אחד. (לא קטן)    אימון. ללא אימון, מגיל מאד צעיר, יהיה להם יותר קשה. אם הורה לא יאפשר לילד לחוות קשיים/אכזבות/כשלנות אם הוא יוסיף לגונן יתר על המידה על הילד יהיה לו קשה למצוא את הכוחות להתמודד.כל מה שנאמר עד כה מדבר על התאמה של הילד לגודל ההתמודדות. אין כל כוונה להעמיס על הילד התמודדויות שתהיינה כבדות עליו. מדובר אך ורק במשימות שמתאימות לגיל הילד וליכולותיו.

המטרה אחת - לטעת בילד את האומץ האמונה והאופטימיות שהוא יכול לכל אתגר.

מה הם האמונה אומץ ואופטימיות?

 אמונה – האמונה בעצמי. כהורים עלינו למלא את ילדינו בתחושת ביטחון ואמונה בכך שהילד/ה יתגברו או יצליחו להתמודד עם הקושי או האתגר שבפניהם ואל להם להיכנע לוותר או להתייאש. את האמונה הזו נוטעים ההורים בילדים מגיל צעיר. כי מהגיל הצעיר ביותר הילד חווה קושי, ומצוקה ודווקא הנטייה של ההורה, ממקום טוב ומגן, למנוע קושי מהילד או למצוא פתרון במקומו או לטשטש את הקושי לא משרתת את המטרה  אלא עושה בדיוק את ההפך .נטייה זו לקפוץ ולעזור או למנוע אכזבות מעבירה לילד, באופן סמוי או גלוי, את המסר "אתה חלש, קטן לא יכול ותלוי בי כהורה שלך" דוגמא: הילד מבקש את תשומת הלב שלכם כל הזמן כי לא רוצה להיות לבד.

הבן הבכור מציק לצעיר וזועק לעזרה וברור לכם שהוא יודע היטב מה עליו לעשות במצב הזה או ההפך הבכור מתלונן שהצעיר מציק לו! ילד שואל כל הזמן מה לעשות ונראה שלא רוצה לקחת אחריות! בכל המקרים האלו יש לאפשר לילד למצוא פתרון ולהתמודד. והוא יכול! ועוד איך יכול.

אומץ – האומץ לנסות שוב ושוב חשובה מאד בדרך להצלחה. כל צעד שיעשה הוא צעד חשוב. הדרך חשובה לא פחות מן התוצאה. ראו אדיסון שניסה מאות פעמים עד שהמציא את הנורה. היה לו האומץ להמשיך ולנסות למרות שלכאורה נכשל. לפני שאמשיך אומר :ההורה הוא המודל. איזה מודל אתה מהווה לילד שלך? האם המצליח תמיד? הזוכה תמיד? אם כן הילד בצרות. הילד חייב לראות את ההורה גם בקטעים הקשים ולא רק בהצלחות, חשוב שהורה יספר על הצלחות אך גם על כישלונותיו והדרך שעשה כדי להצליח גם אם באופן חלקי. הורה שיבקר את הילד על כך שלא הצליח, הורה שירחם על הילד, הורה שלא יעריך את הניסיון, לא יצליח להעביר את המסר שחשוב להיות אמיץ ולהמשיך לנסות. המסר צריך להיות: לא קרה דבר אם בפעם הזו לא הצלחת. "גם אני ההורה שלך לא תמיד מצליח. אני לא מושלם גם אני נכשלתי בחיי וגם אני המשכתי למרות המכשולים. המשכתי לעיתים הצלחתי ולעיתים לא. והכל בסדר. חשוב שהילד יבין וידע.  הכישלון הוא תמיד זמני ונקודתי ולא מעיד עליו דבר. (המילה הצלחה, היא משורש צ.ל.ח  -  צליחה. צליחה של הקשיים בדרך להצלחה)

אופטימיות -  ילד הגדל באווירה אופטימית יתפתח להיות אדם מעודד ומאמין ביכולותיו. אין כמו האופטימיות כדי לחזק את תחושת הערך והביטחון של הילד בעצמו. משפחה אופטימית מעבירה את המסר אנחנו יחד כמשפחה נעודד זה את זה ונצליח להתמודד עם הקשיים שבפנינו אם ברמה האישית, המשפחתית. חשובות מאד המילים בהן משתמשים. "יופי שהצלחת בחלק הזה של המשימה" אני כל כך גאה בך שהגעת עד לפרק הזה" כל הכבוד שלא התייאשת והמשכת"  "אני מעריך את העקביות והנחישות שלך"

אומץ אמונה ואופטימיות הם תמצית העידוד. הם אורח חיים ודרך חינוך שהייתי רוצה שיהיו בכל בית. את הדברים לומדים באופן רחב יותר במסגרת הדרכת הורים. אליהם מצטרפים דרכים נוספות ומטרת כולם היא העלאת תחושת הערך העצמי והשייכות של הילד כדי שיחוש מוכן להתמודד עם מה שמציבים לו החיים לצד האהבה ההערכה והאמונה בו תמיד וללא תנאים.