אין כמו ארוחה משפחתית!


"הארוחה משפחתית היא אחת השעות היפות ביותר שזכורות לי מבית הורי בילדותי"  אמרה לי אמא  אימון משפחתי!
אין ספק שהארוחה המשפחתית מזינה ביותר גם במובן הרגשי והפסיכולוגי.
מדוע אם כן הורים מוותרים על מפגש כל כך תורם מועיל מהנה? 
היום, כאשר הורים רבים עובדים, לעיתים מבוקר עד ערב, והילדים אצים רצים מחוג אחד למשנהו, הארוחה המשפחתית יכולה להיות פסק זמן איכותי ומשמעותי לכל בני המשפחה - קטנים כגדולים.
"הכל מתחיל בבית" הינו משפט שנאמר רבות בהדרכת הורים ואיננה רק סיסמא. נכון שישנה השפעה רבה לרחוב, לטלוויזיה, לחברים, אך  להורים, גם אילו הנמצאים שעות רבות מחוץ לבית, עדיין ישנה השפעה מכריעה ביותר.
ארוחה משפחתית כוונתי לארוחה, מתוכננת מראש, מוגדרת בזמן, אחת לשבוע או יותר, אליה מוזמנים הורים וילדים סביב שולחן אחד ללא טלוויזיה ברקע, ללא טלפונים וללא עיתוני היום.
את הערך "משפחתיות" על כל היבטיה יכולים הורים להמחיש בצורה הנפלאה ביותר בזמן הארוחה המשפחתית.
זו הזדמנות להורים וילדים להיפגש, לשוחח, לשתף בחוויות נעימות וגם להתלונן, לקטר, לספר על קשיים ומצוקות.
כאשר הארוחות יהיו עניין של שגרה אפשר להרחיבה לנושאים הדורשים דיון והחלטות משפחתיות.
בשיחה שתתנהל באווירה נעימה, תוך כבוד קבלה והקשבה, ירגישו הילדים שהמשפחה היא אכן המקום הבטוח ביותר עבורם, בה הם מתקבלים באהבה הם ודעותיהם, ללא שום תנאי, וללא ביקורת גם אם יספרו על מחדל,חולשה או קושי.
עבור הילדים זוהי הזדמנות להוכיח את הדבר החשוב ביותר עבורם, להרגיש מועילים ותורמים כאשר משהו מבני המשפחה, גם ההורים, זקוק לעזרה, עצה, או "רק" להקשבה.
משפחתיות אינה דבר שנלמד משיחות על משפחתיות. ילדים צריכים לחוות אאותה בארופן המוחשי ביותר דרך המפגש בין בני המשפחה.
ולא רק על משפחתיות ניתן ללמוד אלא על כל הערכים שאתם רוצים ליאפיינו את הבית שלכם. אהבה, נתינה, קבלה, אהבה, אכפתיות, התחשבות.
 
ילדים קטנים שיחושו אהובים ורצויים ימשיכו גם בגיל ההתבגרות, תקופה בה מתחיל תהליך ההפרדות, בו תרצו שהילדים יפנו אליכם להתייעץ ולשתף. הם כבר חוו את חווית הקבלה והערכה וההעצמה של המשפחה מאז היותם קטנים.
כאשר יכנסו הארוחה והשיחה המשפחתית כחלק מהרגלי המשפחה הם יביאו לשיפור משמעותי ביחסים ובאווירה המשפחתית.
ניתן להתחיל מסורת זו בכל עת. כל שעליכם לעשות הוא להחליט ולהתמיד ! גם אם בהתחלהתזכו להרמת גבה ולאי לשיתוף פעולה רב במיוחד.
בהמשך תייוכחו  כיצד הילדים בעצמם מצפים לארוחה המשפחתית ואף להוסיף עוד ועוד מפגשים כמו טיולים משפחתיים ובילויים נוספים ביחד.
הארוחה המשפחתית היא המקום בו תחושת השייכות מתגלה במלוא עוצמתה !