את הירח אוריד למענך


ילדים הם הדבר היקר ביותר ללב ההורים זאת ללא שום ספק. כל כך יקר שיש כאלו שהולכים ומרפדים אותו תרתי משמע, מכל כיוון אפשרי ובכל זמן.

"אני אוהבת להלביש אותם"

"אני נהנית לסדר לו את החדר שיהיה לו נקי ונעים"

"אני לא יכולה לראות אותו עצוב"

"אני אוהבת לפנק אותה, זה עושה לי טוב"

מהדברים האלו אנחנו למדים דבר אחד מאד ברור -

הצורך בפינוק הוא של ההורה

הוא זה שנהנה, אוהב, רוצה חפץ....

והילד לא היה ידע למה מגיע לו כל הטוב הזה עד שגילו לו עד שנוכח לדעת שהוא יכול להתנהל כמו נסיך קטן (או מלך) וכל מבוקשו יתממש וללא שום מאמץ. כמה כיף !!!

האומנם?!

הילדים למרבה הפלא לא זקוקים לפינוק. נהפוך הוא.

וכך זה התחיל: כל הורה זוכר את הרצון העיקש של ילד לעשות דברים בעצמו. זוכרים "לבד, לבד" "אני אני" ראיתם ילד מאוהב בתחושת העשייה. הוא היה מלא גאווה שהוא מתנסה מצליח לאכול לבד, להתלבש בעצמו להרכיב לבד את כל הפאזל. ראיתם אותו הוא הופך והופך בבגד עד שנראה לו שהצליח כי הוא אהב את תחושת העצמאות והמשמעות שהוא מקבל עם כל עשייה.

בודאי איך לא?! מי אוהב להיות תלוי באחר?

אך הרצון הזה מתנגש עם רצון אחר. יותר חזק מהרצון של הילד וזה הרצון של ההורה. לפעמים הוא יפנק עד השלב בו הילד אומר "די, שחררי " ולפעמים הרבה שנים אחרי, כשהוא כבר גדול מאד ואמא עדיין מגיעה עם הבגדים נקיים מריחים ומקופלים הישר לארון ואת סירי האוכל למקרר בביתו השכור. הילד שכבר מזמן אינו ילד כבר מכור כמו אימו לפינוק !

אך בואו נחזור להתחלה.  לגיל בו הילד רוצה את העצמאות ואמא / אבא לא מאפשרים לו כי נעים להם לפנק או כי הם לא סומכים עליו שיוכל לשרת את עצמו או כי אותם לא פינקו אף פעם והם החליטו שהם את הילד שלהם יפנקו.

הסיבות לפינוק ברורות אך ההורים פה מתעלמים מדבר אחד - הילד לא זקוק לפינוק מן הסוג הזה. הוא לא צריך שיעשו בשבילו מה שהוא יכול בעצמו. והאמת שהוא אפילו ניזוק ממנו. (באנגלית לפנק הוא גם לקלקל   TO spoil) ככל שהורה יפנק את הילד שלו כך יגדל לאדם חסר ביטחון, חסר עצמאות, חסר אחריות ואף לא מאושר. כן, הפינוק  לא מקנה אושר אלא ההפך.

נכון, לא כל הילדים המפונקים הופכים לחסרי ביטחון......וזה למרות ההורים! למזלם של אלו הם גילו שהצורך בעצמאות גדול מהצורך בפינוק. הם מצאו שעצמאות היא צורך בסיסי וקיומי והתעקשו עליו. אנחנו יודעים עד כמה טובה ומרגשת התחושה שהסתדרנו לבד, שפתרנו בעיה לבד, שהצלחנו להתגבר על מכשולים ולהתמודד עם משימות לא פשוטות. זהו צורך שיש לאפשר לילד לחוות כדי שיהיה אדם מצליח ומאושר. אין אושר גדול מהתגברות על קושי!

החדשות הטובות שלי הן כי גם אם היית עד היום הורה מפנק זה יכול להשתנות. זהו בסך הכל הרגל שאתה רוצה להיפתר ממנו. בהדרגה אך אפשרי.  איך? עם החלטה ובחירה שנתנה לנו לעשות שינוי בכל רגע שנחליט.

הורים יקרים ! הפסיקו לפנק ואם אתם רוצים פה ושם אמרו לילד -

"עכשיו אני רוצה לפנק אותך - תהנה"