הדרכת הורים – איך להתמודד עם הדילמות?


מאיפה זה מגיע?

בעבר, המשפט "חבל שאין בית ספר להורים" היה שגור בפי הורים רבים. היום קיימות מסגרות שונות בגישות שונות בהם הורים באים ללמוד להיות הורים טובים יותר. הורים הגיעו למסקנה שאין להם, מלבד המודל של הוריהם, שום הכשרה בנושא הורות והם מתפקדים כהורים על פי אינטואיציה, שלא תמיד עוזרת או אולי אפילו מחבלת,  או על פי דעותיהם של אחרים. ההורים, הגננת, המורה או חברים.

ישנה תחושה כאילו בעבר היה קל להיות הורה. יש גם תחושה שפעם היה יותר קל להיות ילד או מתבגר. ככל הנראה זו איננה סתם תחושה. היום באמת קשה יותר להיות הורה וקשה יותר להיות ילד. כל מי שחווה הורות מכיר את הפער העצום בין החלום  על הורות, מהנה, מספקת, כייפית לבין מה שקורה כבר בימים הראשונים שהתינוק החמוד שלנו מגיע הביתה. אז אנחנו שואלים "נו בסדר, הגעת מה עכשיו?" החלום ושברו בשיאו. לאחר תשעה חודשים של ציפייה ותכנון מגיע לעולמינו ילד שהרבה פעמים נרגיש שאין לנו בעצם מושג איך להתנהג איתו, איך לטפל בו, האם אנו עושים מה שצריך ואיך שצריך? רוב השאלות האלה נשארות תלויות באוויר ואנו מוצאים את עצמינו אובדי עצות. הבשורות הטובות הן שאכן יש הרבה מאד רגעי אושר כשרואים את הילדים שלנו גדלים ומתפתחים. הבשורות הפחות טובות הן שעם הגיל עולות הדילמות וההתמודדויות. אין זה אותו דבר לגדל ילד בן שלוש לילד מתבגר בן 9 15 או 20

מה עושים?

אפשר להתבוסס בתוך תחושת חוסר הוודאות והחוסר ביטחון, אפשר לנסות לירות לכל הכיוונים ואפשר ללכת ולקבל הדרכה הורית שהיא בדרך כלל קצרת מועד, בה ההורים מקבלים הדרכה וחוזרים למפגש הבא גם מסקנות ומחשבות לגבי מה שהם עשו ומה צריך לשנות על מנת להשיג את המטרה שנבחרה על ידם.

אז מה היא הדרכת הורים?

הדרכת הורים היא תהליך שבעיקרו הוא ייעוצי. ההורים רוכשים כלים שיעזרו להם להתמודד עם הקשיים הרגשיים והמעשיים שההורות מעלה בחיי היום יום. ההורים יגיעו ביחד עם המאמן  יערכו בירור של הבעיות הקיימות במשפחה. הדרכת הורים תורמת גם להעלאת הקשיים על פני השטח וגם הגדרה מחדש של המטרות אותן ירצו להשיג בתום התהליך. במהלך העבודה המשותפת, שהיא בדרך כלל קצרה, נבנית תוכנית התערבות שתפקידה ליצור מיומנויות פרקטיות שיסייעו בהתמודדות עם הנקודות שהועלו בפגישות.

בין מגוון הנושאים שעולים במהלך הדרכת הורים צפים בעיקר קשיים הקשורים או לחוסר ידע או לתחושת הביטחון של ההורים האם הדרך בה הם נוהגים טובה או נכונה על מנת. 1 להכין את הילדים לחיים 2. ליצור מסגרת משפחתית שתהיה ברורה עם חוקים וגבולות ויחד עם זאת חמה תומכת ואוהבת שהילדים ירגישו בה בטוח ונעים להביא את עצמם כפי שהם.במפגשים עולות בעיות הקשורות לחיים החברתיים של הילדים, ליחסים עם האחים, לתפקוד בלימודים, ולתפקוד שלהם בבית.

הדרכת הורים מאפשרת מרחב בטוח ונעים להורים, בה הם יכולים לשתף להתייעץ ולבקש עזרה ללא רגשי אשמה או פחד מביקורת. הדרכת הורים מפתחת יכולת להיות הורים טובים, רגועים, מרוצים, מכילים ובטוחים.