החופש הגדול עם טיול משפחתי


 

החופש הגדול זו תקופה לה מצפים הורים רבים. לוקחים חופש מהשגרה ויוצאים לבלות עם המשפחה. אין דבר מגבש יותר מטיול משפחתי אך תכנון מוקדם הינו תנאי להצלחתו.

ואתחיל עם הבשורה - ילדים מאד אוהבים להיות שותפים ומעורבים וטוב שכך. זו הסיבה שכדאי לשתף אותם. ככל שנערב אותם כך שיתוף הפעולה יהיה גדול יותר. וכי מי אוהב שמפילים עליו תוכניות ומתעלמים מהתוכניות ומהצרכים שלו. 

פעמים רבות הורים מחליטים עבור הילדים שלהם. מהדברים היומיומיים הפשוטים ביותר כמו מה ללבוש ומה לאכול ועד דברים מורכבים יותר כמו עם מי לשחק ובאיזה חבר לבחור.  הכוונה הבסיסית של כל הורה ברורה - טובת הילד, אך פעמים רבות התערבות זו בחיי הילד בעצם לא מאפשרת לו להתאמן בלקחת אחריות על החיים שלו לא מאפשרת לו ללמוד ולהפיק לקחים מתוך ההתנסות שלו עצמו. ההתערבות  ולקיחת האחריות הזו של ההורה פוגעת פעמיים. 1- גורמת למתח וכעס של הילד שרוצה "להחליט על עצמו"   2 - הוא לא לומד להסתדר לבד ותלוי במבוגר. זהו למעשה הפתח למרד הראשון כבר בגיל צעיר מאד. "לבד לבד" או "אתם לא תחליטו עלי" הם משפטים שהורים שומעים מגיל צעיר מאד. כן, ילדים כמו מבוגרים רוצים שתהיה להם עד כמה שאפשר שליטה על חייהם, הם אוהבים את העצמאות והיכולת שלהם לקבוע בדברים השייכים להם. שלא תהיה טעות . יש להורים אחריות רבה מאד וועליהם בהחלט לקבל החלטות שהינם לפעמים מנוגדים לרצון הילדים אך אפשר קצת להרפות ופחות לגונן . לילדים שלכם יש את היכולת לעמוד בתסכולים ובאכזבות אך זה לא יתאפשר להם אם נמנע ממנו אכזות ותיסכולים. זה נקרא להיות המאמן של הילד שלך לאפשר לו לחוות ולהתמודד.

טיול או בילוי משפחתי הם בהחלט פעילות שניתן לשתף בה את הילדים. הם לא יקבעו את תקציב הטיול או אם הטיול יהיה בארץ או בחו"ל ועוד דברים מן הסוג הזה אך ישנם הרבה מאד דברים שניתן לשתף אותם ולהתיעץ איתם. 

הנה מספר עצות שיוכלו להפוך את הבילוי המשפחתי למהנה וכיפי: 

 1. כבר בשלב התכנון כדאי לכנס את המשפחה ולספר על הטיול המתוכנן. לשתף בהתרגשות לקראת הבילוי המשותף. היות וטיול מוצלח דורש התארגנות כדאי לשתף את הילדים בחלקים מסוימים כדי להפוך אותם לשותפים ומובילים ולא רק מובלים כמו : באיזו שעה כדאי לצאת, מה לוקחים לאכול, מי מכין מה, מה אפשר לעשות בדרך, אילו משחקים לקחת. אם הילדים צעירים מדי זו הזדמנות נהדרת לתת להם להתנסות בקבלת החלטות וכמובן לאפשר בחירה. 

2. ילדים אוהבים הפתעות אך במקרה זה של טיול משפחתי הרבה יותר מכבד אם הם ידעו מה מתוכנן להם. גם לילדים יש תוכניות שצריך להתחשב בהם.

3. לפרוש יחד מפה ולהראות  מספר אפשרויות לטייל באזור, לספר על אורכו של המסלול,הקושי אם ישנו.

4. בבית הספר הילדים מקבלים הרבה מאד מידע, אך הלמידה האמיתית היא כשמעורבים כל החושים ולא רק השמיעה. טיול בשטח יכול להיות מקור ידע ניפלא בהמון תחומים כמו גאוגרפיה, היסטוריה ארכיאולוגיה.... לקראת הטיול אפשר לבקש מן הילדים למצוא חומרים על האזור, האתרים , הצמחייה, הסלעים.

5. ילדים אוהבים סיפורים. הליכה בלבד משעממת אותם ותיבול הטיול בסיפורים יכול להעשיר וכך הוא גם יזכר הרבה יותר. אפשר לבקש מהילדים למצוא סיפורים ואולי אגדות הקשורים למקום. 

6. אפשר לשלב פעילות יצירתית. לקטנים דפי צביעה שירים ולגדולים תשבצים, חידונים.

לסיכום - ככל שנשתף יותר את הילדים בטיול כך הוא יהיה מוצלח ומהנה יותר ויצור רצון לבלוי משותפים נוספים.

טיול נעים ומוצלח