מה חשיבות שעות השינה לילדים?


השינה היא מרכיב משמעותי אצל כל אדם ובלעדיה ספק אם נוכל לתפקד, אך אם השינה חשובה אצל מבוגרים הרי שאצל ילדים חשיבותה עולה פי כמה וכמה. השינה משפיעה לא רק על הכוחות שיש לילד לעבור את היום, כפי שקורה אצל המבוגרים, אלא היא מספקת את הכוחות לילד להתפתח ולצמוח.
שלב הילדות הוא השלב המרכזי בו גופנו ואף נפשנו מתעצבות ולשינה יש חלק משמעותי וקריטי בקביעה כיצד התפתחות זו תעוצב. זוהי כמובן הסיבה מדוע השינה כה משמעותית ומקבלת דגש כה חשוב במשפחות רבות. ניתן לומר כי פעמים רבות בעיות שיש לילדים כגון חוסר שקט או חוסר ריכוז נובעים משינה לקויה ומתחילים בה, כך שפתירה של בעיית השינה תפתור בעיות אחרות וחשובות.

מה הן שעות השינה המומלצות לילדים?

אחד מהדברים המורכבים ביותר בהקשר של שינה וילדים היא להבין מה הן שעות השינה המומלצות לילד. זמני השינה המומלצים לילדים משתנים בהתאם לגילאים שלהם, בעוד ילד עד גיל שנה צריך לישון כ-14 שעות ביום, ילדים בגילאים מבוגרים יותר צריכים לישון כ-3 שעות פחות.
עם זאת, חשוב מאוד להבין כי אין מדובר בחוקים חקוקים בסלע ועלינו להתאים את שעות השינה לאופי הילד וראייה שלנו את חינוכו. כמובן שכאשר בילדים קטנים הרי שמומלץ שחלק משעות השינה יהיו גם אחרי הצהריים ולא רק בלילה, חשוב לדעת כי שינה בצהריים הוכחה כתורמת ומועילה מאוד הן למבוגרים והן לילדים.

הקפידו על זמני השינה עם הילדים

נקודה משמעותית נוספת לגבי שעות השינה של הילדים היא ההקפדה על זמני שעה קבועים. זמני השינה של הילדים הם למעשה חלק מקביעת הגבולות של הילדים והם משפיעים על חינוך הילדים בצורה רחבה יותר משעות השינה בלבד. כמובן שהקפדה על זמני השינה היא חלק משגרת היום של הילדים וכל חריגה ממנה יכולה לבלבל את הילדים ולהקשות עליהם לנהל את חייהם כהלכה, קושי זה כמובן ישפיע גם עלינו ההורים. בכדי להרגיל את הילדים לשעות שינה קבועות ניתן ללוות את השינה בטקסים קבועים אשר משתלבים עם שגרת היום הרגילה של הילד.
כך לדוגמא הילד יודע כי לאחר ארוחת הערב הוא מתקלח, ניגש לצחצח את שיניו וניגש אל המיטה, שגרה זו כמובן תשפר מאוד את חיי הילד.

לילד ישנם בעיות בשינה? פנו למומחים

אם אנו נתקלים בכך כי לילד יש בעיות שינה והוא אינו מצליח להיכנס לשגרת יום רגילה, מומלץ כי נפנה בשלב מסוים לאיש מקצוע, כמו יועצות שינה או מנחות הורים, אשר ייעצו לנו כיצד להתנהג עם הילדים ולשפר את שנתם. ניתן להתייעץ עם רופא המשפחה בנוגע למומחים