לאיזה גן לשלוח את הילד?


לאיזה גן לרשום את הילד?

כהורים אתם הדמויות המשמעותיות ביותר בחיי ילדכם אך מרגע שהילד הולך לגן יש לכם שותפה – הגננת.

לחלקכם הגן יהיה המקום בו יעשה הילד שלכם את צעדיו הראשונים בעולם "החיצון" זה שמחוץ לחממה בה הוא גדל בה הוא זוכה לתמיכה המרבית, לאהבה ולחום לה הוא זקוק.                     כדי ליצור המשך הי טבעי לבית כדאי להשקיע בתהליך הבחירה הגן אליו ילך הילד היקר שלכם בקרוב. בגן ילמד בפעם הראשונה איך מסתדרים עם עוד ילדים, איך מתחלקים על אותם המשחקים, לומדים לדחות סיפוקים, להקשיב, לכבד חוקים.... ועוד ועוד מיומנויות חשבות אחרות.

כל אזור מגורים משופע בגנים לילדים הצעירים ואתם יכולים לבחור. כדי להמנע מעוגמת נפש לילד ולכם בגילוי דברים לא נעימים לאחר ההרשמה כדאי לבקר  בשלושה ארבעה גנים שקיבלתם עליהם המלצות, ולשוחח עם הגננות.

יחד עם זאת הורים יקרים, קחו בחשבון, אין דבר מושלם בחיים גם אין גן מושלם ואין גננת מושלמת, ובאיזה שהוא מקום צריך להתפשר. כמה להתפשר תחליטו אתם !

למה כדאי לשים לב בתהליך בחירת הגן?

מיקום הגן – האם הוא ליד פארק,  האם יש אתר בנייה בסביבה? האם צריך להסיע כל בוקר?

ביקור בגן – בקשו מהגננת לבקר בגן. אם היא תגביל אתכם לשעה מסוימת זה חומר למחשבה. 

 אווירה בגן – על האווירה ניתן ללמוד מיד עם הכניסה אליו. אם אתם מגיעים לבקר בזמן פעילות בגן ניתן לראות האווירה נינוחה או מתוחה,האם הילדים בוכים ויש צעקות, האם השיחות עם הילדים  מתהלות בשקט, ובאופן מכבד ונעים? האם הגננת חמה קשובה ומעודדת וגם סמכותית?

המבנה כדאי להתייחס גם לפן הפיזי. הניקיון בגן ובחצר, הריחות, הרהיטים, פינת המשחקים, צבע הקירות, מבחר התמונות שעל הקיר. כל אלו יכולים בהחלט להעיד על הגן והגננת.

ההיגיינה בגן – איך נראה המטבח, משטחי העבודה, הכלים. איזור האוכל. אם הילדים ישנים בגן איך נראה איזור השינה, המיטות. איך נראים חדרי השירותים?

אכלוס הגן  –  האם הגן והחצר מספיק גדולים להכיל את מספר הילדים? קבוצות הגיל  בגן?

הצוות – מה ההכשרה של הגננת, מספר מטפלות ביחס למספר הילדים בגן? האם מי מהן בהריון?

בטיחות – בגן פנימה ובחצר. האם יש לחצן מצוקה וחיבור למוקד כלשהוא, האם הגן מגודר היטב?           האם המתקנים בחצר בטוחים?

סדר היום בגן – ילדים זקוקים לסדר יום קבוע. האם קיימים זמני הארוחות, השינה, המשחק, יציאה לחצר, וזמן לימוד התכנים.

ארוחות – אם השהייה בגן כוללת ארוחות (בוקר או צהרים), לברר מה התפריט? ומי מכין אותו?

תכנים – נכון שגן הוא רק גן ובכל זאת מה התכנים אותם היא מעבירה. איזו העשרה מקבלים הילדים מעבר לתכנים אותם האל כמו מוסיקה, תנועה... האם מתוכננות פעילויות מחוץ לשעות הגן?

ליווי והדרכה להורים- האם בגן ישנו ליווי או הדרכה של פסיכולוג /יועצת/מנחה הורים.

"החזון" של הגננת – היום גנים מתהדרים בחזון משלהם. גננות מאמצות להן תיאוריה על פיה הן נוהגות. הגן הדמוקרטי, הגן האדלריאני, הגן המונטוסורי. באיזו גישה מחזיקה הגננת? האם אתם מתחברים לגישה?

לסיכום:

הורים נוהגים להשתמש במילה "לשלוח" לגן אך ברור שזה לא רק לשלוח – גן אמור להיות המסגרת המשמעותית השנייה, אחרי הבית, וכדאי שזו תהיה משמעותית במובן החיובי ביותר.

אני ממליצה לכם על האתר "מפת הילדים"  www.kidsmap.co.il - בו תוכלו למצוא מסגרת לילד שלכם בקלות ובנוחות על גבי מפה.