מסרים כפולים של הורים לילדים


כולנו גאים מאד עד כמה הילדים שלנו הם  ילדים חכמים ונבונים. אכן הם נבונים עד כדי כך שלא נוכל להסתיר מהם מסרים כפולים גם אם ננסה לטשטש אותם בתירוצים שונים. למשל לומר לילד אני סומכת עליך ובפועל לא לתת  לילד שום אחריות, אפילו על הרעב שלו כי הוא קטן...... ייצור בעיה.

הילדים עם חושיהם המפותחים כל כך, רואים שומעים ומרגישים אותנו באופן כזה שכדאי לנו להיות ערים ומודעים למה שאנחנו אומרים עושים, ומשדרים באופן עקיף או ישיר.
בהדרכת הורים נותנים כלים להבין כי אם אנחנו רוצים להעביר לילדים שלנו ערכים, הרגלים ומנהגים, כדאי שגם אנחנו כהורים נתנהג על פיהם ולא רק נדבר עליהם.

האמירה "אתה מתנהג בדיוק כמו אבא/אמא שלך" מתארת בדיוק את הדבר. אכן הילדים מיטיבים לחקות את הוריהם. והתשובה לשאלה מאיפה למדת להתנהג כך נמצאת לעיתים בתוך הבית פנימה. ביחסים בין ההורים לבין עצמם, בין ההורים להוריהם לחבריהם וכמובן בין ההורים לילדיהם. "הכול מתחיל במשפחה"
שימו לב כמה מההתנהגויות שלכם הם בדיוק ההתנהגויות שראיתם חוויתם או לקחתם מבית ההורים!
הורים אומרים פעמים רבות "אני רואה את עצמי עושה בדיוק כמו אמא שלי, למרות שהבטחתי לעצמי לא לעשות את זה. אני פדנטית כמו אימא שלי, אני ייקה כמו אבא שלי..."

זו הסיבה שאם אנחנו רוצים להעביר לילדים שלנו ערכים, הרגלים, מנהגים כדאי שגם אנחנו כהורים נתנהג על פיהם ולא רק נדבר עליהם. כלומר יש סיכוי טוב שהורים שמכבדים גם הילדים שלהם יכבדו.
הורה שעושה פעילות גופנית יש סיכוי טוב גבוה יותר שגם בנו יהיה פעיל מבחינה גופנית. בבית שקוראים בו סביר בהחלט שהילדים גם יקראו. בית שאוכל אוכל בריאות גם הילדים יאכלו אוכל מזין.   

יש סיכוי אמרתי, אך לא תמיד. ייתכן והילדים יבחרו אחרת וגם את זה צריך לכבד. הילד לא אוהב לקרוא, אך אוהב מאד מוסיקה וזה בסדר. אמרנו כבוד ! הנה דוגמא לכבוד. 
 הדברים עובדים כמובן גם מן הכיוון ההפוך. הורים צועקים, מכים, משקרים, לא מכבדים לא יכולים לצפות מילדיהם להימנע מההתנהגות הזו. מדוע? כי ההורים הם המודל המשמעותי ביותר עבור ילדיהם ואפילו פעמים רבות משתכללים.  הורה אומר  "נכון, אני מידי פעם משקר/צועק/מקלל  אבל הבת שלי כל הזמן."

בהדרכת הורים אני משתמשת בדוגמא נפוצה והיא השקר שיש המכנים אותו שקר לבן, אך איך שלא נסתכל על זה זהו שקר וילדים קולטים את המסר. לאמר לילד אסור לשקר ואחר כך לאמר לו תגיד שאני לא בבית הוא מסר כפול שלא רק מחנך לדבר שקר, גם מבלבל מאד את הילד - לשקר זה בסדר או לא בסדר?