מדוע הדרכת הורים מומלצת למשפחות חד הוריות?


אנחנו חיים בעידן פוסט מודרני, שבו יותר ויותר קונסטלציות ותצורות של מבני תאים משפחתיים הופכים לגיטימיים ומקובלים. השינויים המבניים במוסד המשפחה בישראל בפרט ובעולם בכלל, הפכו את ההורות החד-הורית- שנוצרת בדרך כלל כתוצאה מפרידה של שני בני הזוג או מרצון של אדם בוגר להקים תא משפחתי ללא בן זוג- ליותר ויותר מקובלת ונפוצה.

על הקשר בין משפחה חד הורית לבין הדרכת הורים

הדרכת הורים נועדה לסייע להורים לשקם או לשפר את יכולותיהם ההוריות, להתמודד בצורה טובה יותר עם משברים שעוברים על הילד ולחזק את הקשר הורה-ילד. החיים מזמנים לילדים שלנו לא מעט אתגרים ומעוררים בהם לא מעט רגשות קשים, שאין ביכולתם להתמודד איתן ולווסת אותם לבד.
מאחר שאף מבוגר לא עבר קורס או הכשרה כדי להיות הורה, מצבים רבים שחווים הילדים או מתרחשים במסגרת ההתנהלות המשפחתית גורמים להורים להרגיש חסרי אונים. הדרכת הורים נועדה לספק להורים האבודים כלים ראויים והולמים שיאפשרו להם להתמודד בצורה טובה יותר עם מהלך החיים של ילדיהם ושיסייעו להם להגיב באופן הולם למצבים לא פשוטים שמתעוררים במסגרת הקשר הורה-ילד.
כל זה רלוונטי עוד יותר במשפחות חד הוריות, שבהן האתגר ההורי הופך קשה יותר, מאחר שנטל הטיפוח של הקשר הורה-ילד מוטל על דמות הורית אחת במקום על שתיים. הדרכת הורים מקצועית יכולה לסייע בתקשורת עם הילד והיא נועדה לספק להורה רשת תמיכה שתאפשר לו להרגיש שהוא אינו בודד במערכה, על אף שנטל החינוך של הילד מונח בעיקר על כתפיו. בין אם מדובר על קושי להגדיר גבולות לילד, בין אם בבעיות התנהגות שיש לו בבית ובבית הספר, בין אם על רקע הפרעות קשב וריכוז הפוגעות בתפקודו הכללי ובין אם בשל קשיים לבנות סמכות הורית- הדרכת הורים תסייע לדמות ההורית להתגבר על הקשיים שמייצרת ההורות ולחיות באופן הרמוני יותר עם הילד.

מתי כדאי לפנות להדרכת הורים?

המקרים הנפוצים ביותר שמובילים הורים לקבל ייעוץ או הדרכת הורים הם משבר גדול אליו נקלעה המשפחה, בעיות התנהגות או חוסר נכונות של הילד לשתף פעולה עם דרישות ההורה, תחושת חוסר מסוגלות של ההורה או משברים ו/או אירועים טראומתיים שעבר הילד. לעיתים, הדרכת ההורה יכולה לבוא במקביל לתהליך הפסיכותרפי שהתחיל הילד כך שהיא משלימה אותו ולעיתים הטיפול בילד יתחיל דווקא ממתן הדרכה להורה, כאשר העבודה עם הילד תגיע רק בהמשך.