נוסעים לחוץ לארץ? איך מכינים את הילדים?


ישנם הורים הנמנעים מלנסוע לחופשה ללא הילדים פן הדבר יפגע בילדים, מעין חרדת נטישה הפוכה. נכון שיש להתאים את אורך החופשה לגיל הילדים אך בודאי שאין צורך לוותר עליה לגמרי.

אחד הקשיים בהורות, אם לא לוקחים חופשה, הוא השחיקה, העייפות המצטברת מהעשייה וההשקעה שלעיתים היא סיזיפית ויומיומית.

הורים יקרים,

 חופשה חשובה עבורכם כהורים ולזוגיות שלכם, אך גם לילדים. הם בודאי מעדיפים הורים שמחים ורעננים על פני הורים עייפים מותשים וחסרי אנרגיות.

איך מכינים ילד ליציאת ההורים לחופשה?

1. חשובה מאד הרגשתכם לפני הנסיעה. אם התחושה היא כאב וצער על "הנטישה" או פחדים על כך שהילד יפגע ו"יזכור לכם את זה כל החיים!" כל מאמץ להראות כאילו "הכל בסדר" לא יצלח. לילדים חושים חדים מאוד והם קולטים היטב את המסרים הגלויים והסמויים. לכן, רצוי לשדר לילדים ביטחון שאתם עושים את המעשה הנכון, וללא רגשות אשמה. היו בטוחים שאתם הורים טובים ומגיעה לכם מנוחה וחופשה. מלבד זאת, הרגשת הצער שתלווה אתכם במילא לא תתרום אלא רק תעיב על החופשה וחבל.

2. אם בכוונתכם לארגן בקיץ, בחופש גדול, חופשה משותפת עם הילדים, ספרו עליה. (לא כפיצוי על "העוול" שעשיתם להם)

3. אתם מודל לילדים – בחיים גם עובדים וגם מבלים ונהנים. הראו להם כמה אתם שמחים לקראת הנסיעה. ספרו להם שאתם הולכים לחגוג אחרי פרק זמן של עבודה. טוב להיטען ממש כמו סוללה שצריך לטעון כדי שתעבוד.

4. את הילדים כדאי להשאיר עם אדם קרוב ואוהב. כך לא יהיה חשש לביטחונם או שמא ירגישו מוזנחים או ננטשים. לעתים כשילדים קולטים שההורים מרחמים עליהם, באופן לא מודע, הם משתמשים בזה לטובתם כדי לגרום לשינוי החלטתכם. יש לומר "אנחנו מבינים שאתם אולי לא מרוצים, אבל לנו זה חשוב לכן אנחנו נוסעים".

5. מודיעים על נסיעה לפחות שבוע מראש.

6. לספר על הנסיעה – לאן, עם מי, הראו תמונות ממקומות בהם תהיו... אם הם מבינים בזמנים – אפשר להראות בלוח השנה מתי נוסעים ומתי חוזרים. (לא טבלת ייאוש!)

7. שתפו אותם בהרגשת הגעגוע שלכם ומה אתם עושים כשאתם מתגעגעים (למשל כשאבא יוצא למילואים או נסיעת עבודה של מי מכם). רגש הגעגוע, כמו כל רגש, אין להתעלם ממנו. טוב שהוא שם. צריך להכיר בו, ובנוסף לזה לשאול את הילד מה יוכל לעשות כאשר יתגעגע. לצייר, להביט באלבומים, אולי טלפון/ מסרון. אם הילד גדול מספיק ומבין הומור, אמרו לו שאתם שמחים שהוא יתגעגע זה סימן שאתם חשובים לו ושהוא אוהב אתכם. הרי מתגעגעים רק למי שאוהבים.

8. אפשרו להם לבחור מתנה ממקום הנסיעה שלכם. (אם הילד קטן לבחור מתוך שתיים או שלוש אפשרויות)

9 להכין תוכניות בזמן שאתם בחו"ל – מה יקרה בכל יום. הצגה, סרט אולי מאכלים שיכינו ביחד...

10. עם החזרה שלכם היו מוכנים לכל תגובה. ייתכן ותהיה התעלמות, או כעס... גם פה אל תתנו לזה להשפיע עליכם. היו אוהבים ושמחים לקראתם. המסר הוא אמנם נפרדנו לכמה ימים אך גם חזרנו ובשלום.

11. לא כדאי להשאיר את הילדים עם הידיעה לרגע האחרון ולעשות "ויברח". הדבר משאיר את הילדים כעוסים ומתוסכלים וכמובן עלולים להרגיש מרומים ועוד על ידי האנשים המשמעותיים ביותר בחייהם – ההורים.

 החשוב ביותר – דעו שלילדים יש את יכולות וכוחות להתמודד. אמרו להם זאת.

סעו בשלום וחזרו בשלום 

מאחלת לכם חופשות רבות איתם ובלעדיהם