מהו תפקיד ההורים בתהליך אימון ילדים?


בעידן שבו הילדים שלנו מתבגרים במהירות שיא, אנחנו מסוגלים לזהות די במהרה בעיות שונות ולמצוא את הפתרון שיקל על הילדים, גם כאשר מדובר בילדי גן. ילדים שחווים קשיים חברתיים, מגלים תכונות של ויתור, מוטיבציה נמוכה או חוסר אמון בעצמם וכן ילדים שאינם מצליחים ליצור קשרים קרובים – אפילו עם ההורים עצמם, זקוקים לעיתים קרובות ליד מכוונת.

חפשו מתוך רשימת גני ילדים בכל אזור בארץ את הגנים שבהם יש אפשרות לאתר את הבעיות האלו ולטפל באותם ילדים במהלך יום הלימודים ותוכלו לספור אותם בדרך כלל על יד אחת. העומס בגנים, הלחץ וכוח האדם המצומצם מביאים את ההורים לחפש כיוונים אחרים.

להכיר את עצמך דרך עצמך: הכירו את האימון האינטגרטיבי

אימון אינטגרטיבי הוא אימון שמאפשר לילד להשתמש במחשבותיו, בדמיון שלו, ברגשות שלו ובשכל הישר שלו כדי להגדיר לעצמו את המטרות ולנסח לעצמו את התחומים שבהם הוא מתקשה ורוצה להשתפר. הוא עושה שימוש במשחקים ותרגילים כדי להשיג את המטרות שהילד הציב לעצמו, לחשוף את הקשיים, לדבר עליהם ולפתור אותם.

למה דווקא אימון?

בשנים האחרונות יש תחושה שהורים רבים כבר לא מוותרים על עבודה מול ועם הילד, זאת בהשוואה לשנים עברו בהן הייתה נטייה להעמיס על הילד תרופות שונות, למשל ריטלין, לפני שמנסים לפתור את הבעיה בצורות אחרות. השפעת התרופות האלו לטווח הארוך יכולה להיות קשה. אימון, שמתאים גם לילדי גן, עוזר לזהות ולהציף קשיים ובעיות דרך משחק ודרך דיבור ולא באמצעות טיפול תרופתי – הוא עוזר להורים (ולילדים) לפתור בעיות נקודתיות באמצעות כלים פשוטים שהילד מקבל במהלך האמון.

אימון מעניק כלים לעתיד, כבר בגיל צעיר

אימון יכול לעזור לילדים בגילאי גן לפתור בעיות שונות, מבעיות חברתיות ועד בעיות קשב וריכוז. במהלך האימון ילד לומד איך ליצור קשרים ולהתעניין באדם שנמצא מולו – ולמעשה לפתח יכולות חברתיות, הוא מסוגל להכיר את עצמו טוב יותר ולמצוא את הכלים שיעזרו לו להתרכז ולהקשיב והוא מציף נושאים בהם הוא מתעניין ומסוקרן – מה שיכול לסייע בפתרון בעיות לימודיות.

אימון יכול לעזור אפילו לילדים קטנים מאד לפתח מיומנויות חברתיות, רגשיות, משפחתיות ולימודיות שילכו איתם לאורך שנים ארוכות ויבססו את מי שהם. הבעיה שהציפה את הצורך באמון תיפתר בזכות הילד עצמו והמשמעות של הדבר הזה היא חזקה מאד – הילד מוצא לבדו את הפתרונות, לומד לבטא את רגשותיו ואת הקשיים שלו ולוקח איתו כלים שילכו איתו במשך שנים. לאורך כל חייו.